Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης κυρός Γαβριήλ. (1925-2007).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Γαβριήλ Σαλίμπυ γεννήθηκε στην πόλη Σουκ Αλ-Γκαρμπ του Όρους Λιβάνου την 1 Ιουνίου 1925. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1963. Από το 1950 μέχρι το 1966 διετέλεσε Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Βηρυτού. Στις 22 Αυγούστου 1966 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλμύρας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βηρυτού από το 1966 μέχρι το 1980 και Πατριαρχικός Επίτροπος Δυτικής Ευρώπης από το 1980 μέχρι το 2000. Στις 2 Οκτωβρίου 2000 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2007.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019.