Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κατάγκας κύριος Μελέτιος. (γεν. 1948).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Μελέτιος Καμηλούδης ή Γρηγοριάτης γεννήθηκε στο Μέγα Μοναστήρι Λαρίσης το 1948. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Το 1972 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Γρηγορίου του Αγίου Όρους. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1974 και Πρεσβύτερος το 1976. Από το 1974 μέχρι το 1989 εγκαταβίωσε στην Ιερά Μονή Οσίου Γρηγορίου του Αγίου Όρους. Από το 1989 ανέλαβε ιεραποστολική δράση στο Κολουέζι του Κογκό. Στις 25 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κολουέζι. Στις 9 Οκτωβρίου 2009 η Επισκοπή Κολουέζι μετωνομάστηκε σε Κατάγκας. Στις 26 Νοεμβρίου 2014 η Επισκοπή Κατάγκας προήχθη σε Μητρόπολη και ο Επίσκοπος Μελέτιος σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019.