Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορινθίας κύριος Διονύσιος. (γεν. 1952).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μάνταλος γεννήθηκε στην Αθήνα στις 29 Οκτωβρίου 1952. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1974. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 1970 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιανουαρίου 1974 από τον Μητροπολίτη Ηλείας Αθανάσιο και Πρεσβύτερος στις 11 Μαρτίου 1979 από τον Μητροπολίτη Χαλκίδος Χρυσόστομο. Την ίδια ημέρα έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μητρόπολη Χαλκίδος και από το 1992 ως Πρωτοσύγκελος αυτής. Επίσης από τον Μάιο του 2002 υπηρέτησε ως Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής και Διευθυντής Υπηρεσιών της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος. Από τις 13 Μαρτίου 2006 μέχρι την εκλογή του διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 10 Οκτωβρίου 2006 εξελέγη Μητροπολίτης Κορινθίας με 59 ψήφους (επί 75 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Αντώνιο Αβραμιώτη (2 ψήφοι) και Δωρόθεο Μουρτζούκο (1 ψήφος, 12 λευκές ψήφοι και 1 άκυρη). Στις 15 Οκτωβρίου 2006 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κορινθίας.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 03 Σεπτεμβρίου 2018.