Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκωρώνου κύριος Δαμασκηνός. (γεν. 1958).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Δαμασκηνός Παπαγιαννάκης γεννήθηκε στα Χανιά το 1958. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1989. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην ίδια Σχολή κατά τα έτη 1990 και 1991. Το 1976 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Ιουλίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 31 Ιουλίου 1982. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Κυδωνίας. Το 2001 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Κυδωνίας. Στις 18 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Μηνά Ηρακλείου Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκωρώνου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 01 Δεκεμβρίου 2020.