Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελβασανίου κύριος Αντώνιος. (γεν. 1969).
(Εκκλησία της Αλβανίας).

Ο Αντώνιος Μερντάνι γεννήθηκε στα Τίρανα στις 6 Δεκεμβρίου 1969. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 2006. Στις 22 Απριλίου 2000 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κορυτσάς Ιωάννη. Στις 19 Νοεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Τιράνων Αναστάσιο. Στις 21 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρούγιας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Τιράνων. Στις 7 Απριλίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Ελβασανίου.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 25 Ιουνίου 2020.