Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μπάλτας και Ανανιέβου κύριος Αλέξιος. (γεν. 1972).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Αλεξάνδροβιτς Γκρόχ γεννήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1972 στο Δνεπροπετρώβσκ. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Οδησσού το 1994 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Στις 20 Δεκεμβρίου 1992 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιανουαρίου 1993 από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1993. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Οδησσού. Στις 7 Απριλίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1997 αποφοίτησε από το Οικονομικό Τμήμα του Πανεπιστήμιου του Δνεπροπετρόβσκ. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού (1999-2006). Στις 19 Αυγούστου 2006 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού τιτουλάριος Επίσκοπος Μπελγορόδου Δνειστέρου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Οδησσού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, Λουγκάνσκ και Σταρομπέλσκ Ιωαννίκιο, τους Αρχιεπισκόπους Ουράλσκ και Γούριεβ Αντώνιο, Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Χμιελνικίου και Σεπετόφκας Αντώνιο, Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι Συμεών, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Χούστ και Βινογραδόβου Ιωάννη, Βισγορόδου Παύλο και τους Επισκόπους Κονοτόπου και Γλουχώβου Ιννοκέντιο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αμβρόσιο και Νισπορένης Πέτρο. Στις 22 Νοεμβρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπάλτας και Ανανιέβου. Στις 17 Αυγούστου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2020.