Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μαϊκόπ και Αδυγέας κύριος Τύχων. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ιβάνοβιτς Λομπκόβσκη γεννήθηκε στο κοζάκικο χωριό Μπριουχοβέτσκαγια (Bryukhovetskaya)  της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Κρασνοδάρ την 1 Δεκεμβρίου 1968. Στις 28 Αυγούστου 1989 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Κρασνοδάρ και Νέας Ρωσικής Ισίδωρο. Στις 19 Δεκεμβρίου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 4 Ιουνίου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Αικατερινοδάρ (1990-1997, 1998-2005) και Σικτιβκάρ (1997-1998). Το 2001 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου και το 2004 από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Στις 30 Δεκεμβρίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Απριλίου 2005 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Γέισκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αικατερινοδάρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Αικατερινοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Σωφρόνιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Σικτιβκάρ και Βορκουτίας Πιτιρίμ, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Αλατίρσκ Σαββάτιο και Προκοπιέβου Αμβρόσιο. Στις 27 Μαΐου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Μαϊκόπ και Αδυγέας. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 21 Σεπτεμβρίου 2020.