Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τροΐτσκη κύριος Παγκράτιος. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδισλαύος Πέτροβιτς Τζερντέφ γεννήθηκε στις 21 Ιουλίου 1955 στην Πέρμη. Το 1980 αποφοίτησε από την Πολυτεχνική Σχολή του Ντουσανμπέ. Στις 3 Ιουλίου 1987 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιουλίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 8 Ιουνίου 1988. Στις 4 Μαΐου 1990 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1993 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Βαλαάμ (στη λίμνη Λαδόγκα). Στις 2 Ιουνίου 2005 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Τροΐτσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας.. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Χαμπαρόβου και Αμούρ Μάρκο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν και Γεγκωρέβου Μάρκο.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2020.