Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως κύριος Λουκάς. (γεν. 1971).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Βιατσεσλάβοβιτς Κοβαλένκο γεννήθηκε στις 11 Ιουλίου 1971 στην πόλη Χαρσίζσκ (Khartsyzsk) του Νομού Δονέτσκ της Ουκρανίας. Σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο του Δονέτσκ. Τον Μάρτιο του 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα. Το 1999 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Δονέτσκ. Στις 25 Δεκεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Σβιατογκόρσκ και έλαβε το όνομα Λουκάς προς τιμή του αγίου Αρχιεπισκόπου Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λουκά (+ 1961). Τον Μάιο του 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Τον Σεπτέμβριο του 2005 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Πολτάβας. Στις 13 Νοεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιλικώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 29 Απριλίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Μαΐου 2008 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κονοτόπου και Γλουχώβου. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ζαπορόζιε και Μελιτοπόλεως. Το 2012 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας. Στις 17 Αυγούστου 2016 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 08 Οκτωβρίου 2020.