Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βιμπόργου και Πριοζέρσκ κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1973).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Ιβάνοβιτς Πούνιν γεννήθηκε στις 17 Απριλίου 1973 στο Μπριάνσκ. Το 1995 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Σμολένσκ. Στις 23 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο και έλαβε το όνομα Ιγνάτιος. Στις 7 Απριλίου 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Απριλίου 1999 Πρεσβύτερος. Την  1 Ιανουαρίου 1999 τοποθετήθηκε γραμματέας της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Στις 20 Απριλίου 2005 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Βιασμά, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Σμολένσκ. Στις 2 Μαΐου 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουλίου 2005 στον Καθεδρικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Μόσχας χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βιασμά, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Γερμανίας Θεοφάνη, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Μαϊκόπ και Αδυγέας Παντελεήμονα, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Ζαράισκ Μερκούριο, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Βαλτικής Σεραφείμ, Βιέννης και Αυστρίας Ιλαρίωνα, Μπριάνσκ και Σέβσκ Θεοφύλακτο και Γεγκωρέβου Μάρκο. Στις 31 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρωσίας. Από τις 31 Δεκεμβρίου 2011 μέχρι τις 16 Μαρτίου 2013 διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Ανατολικού Βικαριάτου της Επισκοπής Μόσχας. Στις 12 Μαρτίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βιμπόργου και Πριοζέρσκ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου 2020.