Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κύριος Ευγένιος. (γεν. 1968).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Ευάγγελος Αντωνόπουλος γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης στις 14 Φεβρουαρίου 1968. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών από όπου αποφοίτησε το 1990. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Στις 23 Φεβρουαρίου 1991 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Σελινάρι. Την επομένη χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 3 Μαρτίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Πέτρας Νεκτάριο. Στις 24 Δεκεμβρίου 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Πέτρας και Χερρονήσου και ως Εφημέριος του Μητροπολιτικού Ναού Μεγάλης Παναγίας Νεαπόλεως Λασιθίου. Στις 6 Ιουνίου 2001 διορίστηκε Υπογραμματέας της Ιεράς Επαρχιακής Συνόδου της Εκκλησίας της Κρήτης και το έτος 2004 ανέλαβε τη Διεύθυνση του επισήμου περιοδικού της Εκκλησίας της Κρήτης «Απόστολος Τίτος». Στις 26 Μαΐου 2005 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Κνωσού, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Κρήτης. Η χειροτονία του στο βαθμό του Επισκόπου τελέστηκε στις 28 Μαΐου 2005 στο Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Μηνά Ηρακλείου. Άσκησε τα καθήκοντα του Αρχιγραμματέα της Επαρχιακής Συνόδου της Εκκλησίας Κρήτης (2005-2010). Στις 9 Σεπτεμβρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου. Στις 11 Ιανουαρίου 2022 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κρήτης.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.