Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σβιατογκόρσκ κύριος Αρσένιος. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Φιοντόροβιτς Γιακοβένκο γεννήθηκε στις 21 Ιουνίου 1968 στο χωριό Ποροσόζερο (Porosozero) της Επαρχίας Σουογιάρβι (Suoyarvi) της Αυτόνομης Δημοκρατίας της Καρελίας της Σοβιετικής Ενώσεως. Το 1969 μετακόμισε με τους γονείς του στην περιοχή του Βορονέζ. Το 1992 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας. Στις 12 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Σλαβιάνσκ Αλύπιο. Στις 25 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Δονέτσκ. Στις 21 Αυγούστου 1992 εκάρη μοναχός. Στις 6 Μαΐου 1993 ο Επίσκοπος Δονέτσκ Ιππόλυτος τον διόρισε Αρχιερατικό Επίτροπο των Ιερών Μονών της Επισκοπής. Στις 20 Ιανουαρίου 1995 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σβιατογκόρσκ. Στις 23 Απριλίου 1995 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε και το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Δεκεμβρίου 2005 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Σβιατογκόρσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Σβιατογκόρσκ, Βικάριος της Επισκοπής Γκορλόφκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Δνεπροπετρώβου και Παυλουπόλεως Ειρηναίο, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα, τον Αρχιεπίσκοπο Βισγορόδου Παύλο και τους Επισκόπους π. Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ Αλύπιο, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αμβρόσιο και Βασιλικώβου Λουκά. Στις 24 Ιανουαρίου 2007 τοποθετήθηκε Βικάριος της Επισκοπής Δονέτσκ με τον ίδιο τίτλο. Στις 19 Δεκεμβρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020.