Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τβερ και Κάσιν κύριος Αμβρόσιος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιτάλιος Ανατόλιεβιτς Ερμακώφ γεννήθηκε στις 15 Ιουνίου 1970 στο χωριό Λουζσκή της Επαρχίας Ζελεζνογκόρσκ του Νομού Κούρσκ. Στις 7 Απριλίου 1994 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο, στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος της Λαύρας του Σεργιέβου Ποσάντ και πήρε το όνομα Αμβρόσιος. Στις 29 Μαΐου 1994 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 8 Οκτωβρίου 1994 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Πίνσκ και Λουνινέτς Στέφανο. Το 1995 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1999 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 28 Δεκεμβρίου 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Μαρτίου 2005 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Προκοπιέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Πένζας και Κουζνέτσκ Φιλάρετο, Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μαξιμιλιανό, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Βερεγίας Ευγένιο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Ζαράισκ Μερκούριο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο και Αλατίρσκ Σαββάτιο. Στις 19 Ιουλίου 2006 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 6 Οκτωβρίου 2008 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γκάτσινας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως και Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας Αγίας Πετρουπόλεως. Στις 12 Μαρτίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πετερχώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως. Την 1 Φεβρουαρίου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Ιουλίου 2018 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Βερεγίας, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας (2018-2019). Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τβερ και Κάσιν. Στις 28 Αυγούστου 2020 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 17 Σεπτεμβρίου 2020.