Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μεξικού κύριος Αλέξιος. (γεν. 1954).
(Μετροπόλια).

Ο κατά κόσμον Αντώνιος Πατσέκο υ Βέρα γεννήθηκε στην πόλη του Μεξικού στις 6 Σεπτεμβρίου 1954. Στην Ορθόδοξη Εκκλησία προσήλθε την 1 Αυγούστου 1972. Στις 8 Ιουλίου 1978 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1979 και Πρεσβύτερος την 1 Μαρτίου 1981. Το 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Μαΐου 2005 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίου Τύχωνος στο Σάουθ Κάνααν της Πενσυλβανίας τιτουλάριος Επίσκοπος Μεξικού, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος και τοποτηρητής της Εξαρχίας Μεξικού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αμερικής και Καναδά Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Πιτσμπούργου και Δυτικής Πενσυλβανίας Κύριλλο, Ντάλας και Νοτίου Αμερικής Δημήτριο, Ντητρόιτ και Ρουμανοφώνων Ναθαναήλ και τους Επισκόπους Αγίου Φραγκίσκου, Λος Άντζελες και Δυτικής Αμερικής Τύχωνα, Οτάβας και Καναδά Σεραφείμ, Σίτκας, Άνκορεϊτζ και Αλάσκας Νικόλαο, Βοστώνης και Νέας Αγγλίας Νίκωνα, Φιλαδελφείας και Ανατολικής Πενσυλβανίας Τύχωνα, Όκλανδ και Ανατολικής Αμερικής Θωμά (Πατριαρχείο Αντιοχείας) και Μπέρκλεϋ Βενιαμίν. Στις 16 Οκτωβρίου 2008 προήχθη σε εν ενεργεία Επίσκοπο Μεξικού. Στις 9 Μαΐου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου 2020.