Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσάρλεστον, Όκλανδ και Μεσοατλαντικών Πολιτειών κύριος Θωμάς. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο Θωμάς Τζόζεφ γεννήθηκε το 1953 στο Πάτερσον της Νέας Ιερεσέης. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης και στην Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1988 από τον Αρχιεπίσκοπο Τολέδου Μιχαήλ και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1994 από τον Επίσκοπο Σελευκείας Αντώνιο. Υπηρέτησε σε διάφορες ενορίες της Μητροπόλεως Βορείου Αμερικής. Στις 3 Δεκεμβρίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Όκλανδ και Ανατολικής Αμερικής. Στις 29 Οκτωβρίου 2006 η έδρα της Επισκοπής μεταφέρθηκε στο Τσάρλεστον της Δυτικής Βιργινίας και ονομάστηκε Επίσκοπος Τσάρλεστον, Όκλανδ και Μεσοατλαντικών Πολιτειών.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.