Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης κύριος Παύλος. (γεν. 1942).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο Παύλος Παπαλεξίου γεννήθηκε στο χωριό Ροδιά της Αιγιαλείας στις 27 Μαΐου 1942. Είναι πτυχιούχος της Νομικής και της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μοναχός εκάρη στην Ιερά Μονή Πεντέλης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Οκτωβρίου 1971 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Ιερώνυμο. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 13 Μαΐου 1973 από τον Επίσκοπο Βρεσθένης Δημήτριο. Στις 19 Φεβρουαρίου 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον ίδιο Επίσκοπο. Μετά τη χειροτονία του σε Πρεσβύτερο τοποθετήθηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Εισοδίων της Θεοτόκου Νέας Φιλοθέης. Εργάστηκε για την εκ βάθρων ανέγερση του ως άνω Ναού, η οποία περατώθηκε μέσα σε τέσσερα έτη. Στις 3 Οκτωβρίου 1979 τοποθετήθηκε Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Καλαβρύτων και Αιγιαλείας, όπου άσκησε και τα καθήκοντα του Πρωτοσυγκέλου. Στις θέσεις αυτές υπηρέτησε για μια δεκαετία. Από τις 27 Μαρτίου 1990 μέχρι τις 9 Σεπτεμβρίου 1991 υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών. Στη συνέχεια αναχώρησε στην Αμερική όπου υπηρέτησε ως Προϊστάμενος της Κοινότητος Αστορίας. Στις 30 Απριλίου 2001 επέστρεψε από την Αμερική και υπηρέτησε στα Γραφεία της Ιεράς Συνόδου και ως Ιεροκήρυκας της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 26 Απριλίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης με 38 ψήφους (επί 64 ψηφισάντων), έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Ιωάννη Τασσιά (4 ψήφοι). Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέστηκε στις 29 Απριλίου 2004 στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 19 Ιουλίου 2018.