Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κύριος Νικόλαος. (γεν. 1954).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Νικόλαος Χατζηνικολάου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 13 Απριλίου 1954. Σπούδασε Φυσική στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, από όπου αποφοίτησε το 1972. Μετά την ολοκλήρωση των στρατιωτικών του υποχρεώσεων συνέχισε μεταπτυχιακές σπουδές στον τομέα Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ και Μηχανολογίας στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (MIT). Οι διδακτορικές σπουδές του στο HST (κοινό πρόγραμμα Harvard και ΜΙΤ) επικεντρώθηκαν στον τομέα της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (Βιορευστοδυναμική, Μαθηματική Φυσιολογία, Αιμοδυναμική της καρδιάς και των αγγείων). Εργάστηκε ως ερευνητής και επιστημονικός συνεργάτης στο Αγγειολογικό Εργαστήριο του New England Deaconess Hospital, στο τμήμα Αναισθησιολογίας του Γενικού Πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης και στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Παίδων της Βοστώνης. Παράλληλα διετέλεσε επί διετία σύμβουλος της NASA και της εταιρείας Arthur D. Little σε θέματα Διαστημικής Ιατρικής Τεχνολογίας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στον τομέα της Βιοηθικής με θέμα τις μεταμοσχεύσεις. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Στομίου Κονίτσης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαρτίου 1989 από τον Μητροπολίτη Δρυϊνουπόλεως Σεβαστιανό και Πρεσβύτερος στις 10 Σεπτεμβρίου 1989 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Το 1994 εντάχθηκε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας του Αγίου Όρους. Στις 26 Απριλίου 2004 εξελέγη Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής με 48 ψήφους (επί 66 ψηφισάντων), έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Διονύσιο Μάνταλο (11 ψήφοι) και Πολύκαρπο Κοροβέση. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέστηκε στις 30 Απριλίου 2004 στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.