Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ριαζάν και Μιχαηλώβου κύριος Μάρκος. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Ανατόλιεβιτς Γκολόφκωφ γεννήθηκε στις 31 Μαρτίου 1964 στην Πέρμη. Το 1988 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1992 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 19 Οκτωβρίου 1990 εκάρη μοναχός από τον Διευθυντή της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 21 Νοεμβρίου 1990 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Ιανουαρίου 1991 Πρεσβύτερος από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Αυγούστου 1992 εντάχθηκε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 28 Δεκεμβρίου 1999 εντάχθηκε στην υπηρεσία του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Υποθέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 3 Μαΐου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Δεκεμβρίου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Γεγκωρέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στις 14 Ιανουαρίου 2004 στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, τους Αρχιεπισκόπους Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Ίστρας Αρσένιο, Χερσονήσου Ιννοκέντιο, Βερεγίας Ευγένιο, και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο Κρασνογκόρσκ Σάββα, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Βαλτικής Σεραφείμ, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν και Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο. Την 1 Φεβρουαρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από το 2011 μέχρι το 2015 διετέλεσε Αρχιερατικώς Επίτροπος των Βορείων και Βορειοδυτικών τμημάτων της Επισκοπής Μόσχας. Στις 22 Οκτωβρίου 2015 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ριαζάν και Μιχαηλώβου. Στις 4 Νοεμβρίου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 05 Σεπτεμβρίου 2020.