Ο Σεβασμιώτατος Ντμανίσης και Αγαράκ Τασίρ κύριος Ζήνων. (γεν. 1972).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ιμέντα Ιαρατζούλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 17 Μαΐου 1972. Το 1992 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Τιφλίδας. Στις 14 Αυγούστου 1993 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1993 και Πρεσβύτερος στις 25 Οκτωβρίου 1993. Στις 16 Ιουνίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Πρόεδρος των Οικονομικών Υπηρεσιών του Πατριαρχείου Γεωργίας από το 1998 μέχρι το 2002. Στις 31 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ντμανίσης. Στις 6 Φεβρουαρίου 2006 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ντμανίσης και Αγαράκ Τασίρ". Στις 6 Φεβρουαρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020.