Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ορενβούργου και Σαρακτάς κύριος Βενιαμίν. (γεν. 1953).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Νικολάγεβιτς Ζαρίτσκη γεννήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 1953 στο χωριό Στόντουλτση της Επαρχίας Ζμέρινκας του Νομού Βιννίτσης της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Μαρτίου 1975 από τον Αρχιεπίσκοπο Ιβανόβου και Κινεσμά Ιώβ και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 1975 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Μαΐου 1977 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Ιβανόβου (1975-1977), Ορέλ (1977-1989) και Ριαζάν (1989-2003). Το 1985 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 2002 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Τον Ιούνιο του 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Λιουμπερτσή, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στις 14 Αυγούστου 2003. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα, Μπακού και Κασπίας Αλέξανδρο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και Πέρμης και Σολικάμσκ Ειρήναρχο. Στις 31 Μαΐου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας και Κουζνέτσκ. Στις 26 Ιουλίου 2012 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Πένζας και Νίζνι Λομώβου". Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Ριαζάν και Μιχαηλώβου και στις 22 Οκτωβρίου 2015 Μητροπολίτης Ορενβούργου και Σαρακτάς.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 03 Σεπτεμβρίου 2020.