Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Κορωνείας κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1937).
(Εκκλησία της Ελλάδος ).

Ο Παντελεήμων Καθρεπτίδης γεννήθηκε στη Νίκαια Αττικής το 1937. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1959. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1962 και Πρεσβύτερος το 1963. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Τρίκκης (1962-1967) και στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών (1974-2003). Στις 9 Ιανουαρίου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Κορωνείας με 53 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Γερβάσιο Ραπτόπουλο (3 ψήφοι) και Αθηναγόρα Καραματζάνη (1 ψήφος και 16 λευκές ψήφοι). Στις 14 Ιανουαρίου 2003 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κορωνείας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 11 Ιουνίου 2008 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 19 Ιουλίου 2018.