Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε κύριος Λογγίνος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Σεργκέγεβιτς Κορτσάγκιν γεννήθηκε στη Σουχούμη της Αβχαζίας της Γεωργίας στις 31 Ιουλίου 1961. Αποφοίτησε από τη Σχολή Φιλολογίας της Σουχούμης το 1979, από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1988 και από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1992. Στις 21 Ιουλίου 1986 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Αυγούστου 1986 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιουνίου 1988. Στις 15 Απριλίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Αυγούστου 2003 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, Ελασσώνος Βασίλειο (Εκκλησία της Ελλάδος), Νευροκοπίου Ναθαναήλ (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Τούλας και Μπελιώβου Αλέξιο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξανδρο, Ίστρας Αρσένιο, Τιχβίν Κωνσταντίνο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Πένζας και Κουζνέτσκ Φιλάρετο, Τόμσκ και Ασινόβου Ροστισλάβο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό, Κρασνογκόρσκ Σάββα, Μπακού και Κασπίας Αλέξανδρο, Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου Θεοφάνη, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπριάνσκ και Σέβσκ Θεοφύλακτο, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και Λιουμπερτσή Βενιαμίν. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2020.