Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης κύριος Ιεγουδιήλ. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γκότσα Ταμπατάτζε γεννήθηκε στο χωριό Μπερετισάσι (Beretisashi) της Επαρχίας Σάτσχερε της Γεωργίας στις 30 Ιανουαρίου 1964. Το 1992 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο. Στις 5 Ιανουαρίου 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Ιανουαρίου 1995 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1995. Στις 16 Ιουλίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 2 Σεπτεμβρίου 2003 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τιανέτης, Ψάβης και Χεβσουρέτης. Στις 27 Ιουνίου 2005 εξελέγη Επίσκοπος Μπολνίσης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης. Στις 24 Νοεμβρίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου 2020.