Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελεστίνου κύριος Δαμασκηνός. (γεν. 1934).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Καζανάκης γεννήθηκε στο χωριό Μάλλες του Λασιθίου Κρήτης στις 23 Ιανουαρίου 1934. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1960. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουλίου 1960 και Πρεσβύτερος στις 30 Ιουλίου 1960 από τον Μητροπολίτη Δημητριάδος Δαμασκηνό. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στη Μητρόπολη Δημητριάδος (1961-1968), Σχολάρχης του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου Βόλου (1976-1977), Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Δημητριάδος (1974-1986, 1994-2003) και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Ιεραπύτνης (1986-1994). Στις 9 Ιανουαρίου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Βελεστίνου με 51 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Χρυσόστομο Αβαγιανό (5 ψήφοι) και Κλήμη Κοτσομύτη (2 ψήφοι και 15 λευκά ψηφοδέλτια). Στις 12 Ιανουαρίου 2003 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών τιτουλάριος Επίσκοπος Βελεστίνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 11 Ιουνίου 2008 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Ιουλίου 2018.