Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κολωνείας κυρός Γαβριήλ. (1919-2003).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Πρεμετίδης γεννήθηκε την 1 Σεπτεμβρίου 1919 στην Κωνσταντινούπολη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1941. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Δεκέμβριο του 1939 από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Αιμιλιανό. Στις 9 Απριλίου 1951 εισήλθε στην Πατριαρχική αυλή ως Διάκονος του Πατριαρχικού Ναού και το ίδιο έτος προήχθη σε Τριτεύοντα των Πατριαρχικών Διακόνων. Το 1953 προήχθη σε Δευτερεύοντα και κατόπιν σε Κωδικογράφο της Ιεράς Συνόδου. Στις 10 Δεκεμβρίου 1957 προήχθη σε Υπογραμματέα και στις 21 Απριλίου 1964 σε Αρχιγραμματέα. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στις 26 Απριλίου 1964 από τον Μητροπολίτη Πριγκηποννήσων Δωρόθεο. Στις 27 Απριλίου 1964 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Μαρτίου 1967 εξελέγη Μητροπολίτης Κολωνείας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε στις 9 Απριλίου 1967 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχου Αθηναγόρου. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 29 Δεκεμβρίου 2003.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 04 Σεπτεμβρίου 2020.