Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ κυρός Αλέξανδρος (1941-2003).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ανατόλιεβιτς Τιμοφέγεφ γεννήθηκε στις 8 Αυγούστου 1941 στο Τεΐκοβο (Teykovo) του Νομού Ιβανόβου. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1963 και από τη Θεολογική Ακαδημίας Μόσχας το 1971. Στις 19 Αυγούστου 1971 εκάρη μοναχός. Στις 12 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 14 Πρεσβύτερος. Στις 7 Απριλίου 1973 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Ιουλίου 1982 τοποθετήθηκε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας και του Θεολογικού Σεμιναρίου Μόσχας. Στις 14 Οκτωβρίου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε στον Ναό της Ακαδημίας ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και Καλλίνιν και Κάσιν Αλέξιο. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1986 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1986 τοποθετήθηκε Πρόεδρος της Επιτροπής Εκπαιδεύσεως του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 12 Αυγούστου 1992 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μαϊκόπ και Αρμαβίρ και στις 18 Ιουλίου 1995 Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου και Βόλσκ. Εκοιμήθη στο Σαράτωβ στις 7 Ιανουαρίου 2003 συνεπεία καρδιακής νόσου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.