Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δημητρώβου κύριος Θεοφύλακτος. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αλεξέγιεβιτς Μωυσέγιεφ γεννήθηκε στις 30 Απριλίου 1949 στον Νομό Σμολένσκ. Το 1975 αποφοίτησε από το Ινστιτούτο Ιστορικών αρχείων της Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1984. Από το 1984 μέχρι το 1989 διετέλεσε Διευθυντής της Βιβλιοθήκης της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 6 Ιανουαρίου 1982 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 28 Απριλίου 1983 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ, από τον Αρχιμανδρίτη Ευσέβιο. Στις 28 Αυγούστου 1983 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο. Στις 4 Δεκεμβρίου 1985 προήχθη σε Ηγούμενο. Στις 28 Απριλίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Απριλίου 2002 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Μπριάνσκ και Σέβσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ευσέβιο, Ίστρας Αρσένιο, Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και Πέρμης και Σολικάμσκ Ειρήναρχο. Στις 27 Δεκεμβρίου 2011 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 21 Αυγούστου 2020.