Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ταμπώβου και Ρασκαζώβου κύριος Θεοδόσιος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Βάσνεφ γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1961 στο χωριό Πιτσάεβο (Pichayevo) της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Ταμπώβου. Το 1984 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1988 από τη Θεολογική Σχολή του Πρέσοβ. Στις 22 Αυγούστου 1987 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντανίλωφ της Μόσχας από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο. Στις 28 Αυγούστου 1987 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Κασίρας Θεοφάνη. Στις 12 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στο Κάρλοβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας από τον Επίσκοπο Ποδόλσκ Βλαδίμηρο. Στις 26 Απριλίου 1993 τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 22 Μαΐου 1993 ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Διόδωρος τον χειροθέτησε Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Απριλίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βετλούζσκης, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βλαδίμηρο, τους Αρχιεπισκόπους Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ευγένιο, Ίστρας Αρσένιο, Βερεγίας Ευγένιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Πέρμης και Σολικάμσκ Ειρήναρχο και Μπριάνσκ και Σέβσκ Θεοφύλακτο. Στις 11 Οκτωβρίου 2002 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου και της Επισκοπής Ταμπώβου. Στις 26 Δεκεμβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Στις 26 Δεκεμβρίου 2012 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ταμπώβου και Ρασκαζώβου". Στις 3 Ιανουαρίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Αυγούστου 2020.