Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τσκονδίδης κύριος Πέτρος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Παάτα Τσάβα γεννήθηκε στη Σενάκη της Γεωργίας στις 7 Απριλίου 1970. Αποφοίτησε από τη Σχολή Οικονομικών σπουδών της Τιφλίδας και από το Θεολογικό Σεμινάριο Τιφλίδας. Στις 27 Αυγούστου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 2000 από τον Αρχιεπίσκοπο Βατούμης και Σχάλτας Δημήτριο και Πρεσβύτερος στις 3 Νοεμβρίου 2000 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Ηλία. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Καζμπέγκη. Στις 20 Οκτωβρίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Στεπαντσμίνδης και Χέβης. Στις 21 Δεκεμβρίου 2006 εξελέγη Επίσκοπος Τσκονδίδης. Στις 28 Ιανουαρίου 2007 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 2 Αυγούστου 2010 σε Μητροπολίτη. Στις 31 Οκτωβρίου 2019 παύθηκε και τέθηκε σε αργία.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.