Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρασνογκόρσκ κύριος Ειρήναρχος. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Κούζμιν Γκρέζιν γεννήθηκε στην πόλη Σουμέρλια (Shumerlya) της ομώνυμης Επαρχίας Τσουβασίας της Ρωσίας στις 23 Νοεμβρίου 1951. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1978 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1982. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Οικουμενικό Ινστιτούτο του Μποσέ της Γενεύης της Ελβετίας και στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ των Η.Π.Α. Στις 3 Απριλίου 1985 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 13 Απριλίου 1985 και Πρεσβύτερος στις 15 Απριλίου 1985. Στις 16 Μαρτίου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 14 Απριλίου 2002 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο,  Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, Τσεμποξάρυ και Τσουβασίας Βαρνάβα, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Βικέντιο, Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Σωφρόνιο και τους Επισκόπους Φιλιππουπόλεως Νήφωνα (Πατριαρχείο Αντιοχείας). Τιχβίν Κωνσταντίνο, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Τούλας και Μπελιώβου Κύριλλο, Δημητρώβου Αλέξανδρο και Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο. Στις 5 Μαρτίου 2010 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κρασνογκόρσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 31 Δεκεμβρίου 2011 του ανατέθηκε το Βικαριάτο της Νοτιοδυτικής περιοχής της Επισκοπής πόλεως Μόσχας. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι τις 16 Μαρτίου 2013.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 19 Αυγούστου 2020.