Ο πρώην Επίσκοπος Ντέρμπορν Χάιτς κύριος Ειρηναίος. (γεν. 1962).
(Μετροπόλια).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Ντούβλεα γεννήθηκε στις 19 Απριλίου 1962 στην Άλμπα Ιούλια της Ρουμανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1991. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Μαΐου 1983 από τον Μητροπολίτη Ελσινκίου Ιωάννη. Στις 24 Μαΐου 1983 εκάρη μοναχός. Στις 17 Νοεμβρίου 1984 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Τρανσυλβανίας Αντώνιο. Το 1987 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Κλουζ και το 1991 από τη Θεολογική Σχολή Σιμπίου. Στις 15 Αυγούστου 1988 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας. Στις 15 Αυγούστου 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σαμπάντα ντε Σους (στην Κομητεία Μπρασόβου) από το 1993 μέχρι το 2000. Το 2001 υπήχθη στη δικαιοδοσία της Μετροπόλια. Στις 2 Νοεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντέρμπορν Χάιτς, Βοηθός Επίσκοπος της Ρουμανόφωνης Επισκοπής Ντητρόιτ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βασιγκτώνος Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κεντρώας Αμερικής Χριστοφόρο (Πατριαρχείο Σερβίας), τους Αρχιεπισκόπους Πιτσμπούργου Κύριλλο, Ντητρόιτ Ναθαναήλ, Αμερικής Νικόλαο (Πατριαρχείο Ρουμανίας) και τους Επισκόπους Οτάβας Σεραφείμ και Βαλτιμόρης Νίκωνα. Στις 22 Ιουνίου 2017 καθαιρέθηκε.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 04 Σεπτεμβρίου 2020.