Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μέστιας και Άνω Σβανετίας κύριος Ιλαρίων. (γεν. 1957).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Δαυΐδ Κιτιασβίλι γεννήθηκε στην Χασούρη της Γεωργίας στις 22 Νοεμβρίου 1957. Το 1985 αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο της Τιφλίδας. Το 1988 νυμφεύθηκε. Από τον γάμο του απέκτησε μια κόρη κι έναν γιο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Ουρμπνίσης και Ρουΐσης Ιώβ και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1999 από τον ίδιο Ιεράρχη. Το 2000 διαζεύχθηκε. Στις 4 Δεκεμβρίου 2000 εκάρη μοναχός. Στις 3 Νοεμβρίου 2002 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μέστιας και Άνω Σβανετίας. Στις 14 Νοεμβρίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και την 1 Σεπτεμβρίου 2013 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 19 Ιουλίου 2020.