Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φασιανής κύριος Αντώνιος. (γεν. 1953).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Άλλεν Παρόπουλος γεννήθηκε στο Νιου Τζέρσεϋ των Η.Π.Α. στις 15 Ιανουαρίου 1953. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης το 1979. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Αυγούστου 1985 και Πρεσβύτερος στις 3 Δεκεμβρίου 1989 από τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής Ιάκωβο. Στις 24 Φεβρουαρίου 1991 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αμερικής. Στις 23 Φεβρουαρίου 2002 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Νέας Υόρκης τιτουλάριος Επίσκοπος Φασιανής, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Το 2009 διορίστηκε Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 29 Ιουλίου 2019.