Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μογιλιέβου και Μοστισλάβου κυρός Μάξιμος. (1928-2002).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βόρις Ιβάνοβιτς Κροχα γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1928 στο χωριό Τσερνίγκοφκα (Chernigovka) της Επαρχίας Δαβλεκανώβου (Davlekanovo) της Αυτόνομης Δημοκρατίας της Μπασκιρίας. Στις 24 Αυγούστου 1949 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίο. Στις 17 Απριλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ταλλίνης Ρωμανό και στις 24 Σεπτεμβρίου 1954 Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Γρηγόριο. Το 1951 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ και το 1955 από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Λένινγκραδ, Γιαροσλάβου και Μίνσκ. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ζιρόβιτσι (1958-1963) και Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Πνεύματος του Μίνσκ (1965-1972). Το 1962 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Μαρτίου 1972 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο και τους Αρχιεπισκόπους Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ. Στις 15 Δεκεμβρίου 1973 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 εξελέγη Επίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1984 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Ιουλίου 1986 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 6 Ιουλίου 1989 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μογιλιέβου και Μοστισλάβου. Εκοιμήθη στο Μογίλιεφ στις 27 Φεβρουαρίου 2002.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.