Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Σίτκας, Άνκορεϊτζ και Αλάσκας κύριος Νικόλαος. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Σοράιτς γεννήθηκε στις 9 Απριλίου 1949 στο Μπιούτ (Butte) της Μοντάνας των Η.Π.Α. από γονείς Σερβικής καταγωγής. Στις 8 Αυγούστου 1970 εκάρη μοναχός Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Αυγούστου 1970 και Πρεσβύτερος στις 4 Ιουνίου 1972. Το 1979 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Μέχρι το 1988 υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες των Η.Π.Α. του Πατριαρχείου Σερβίας. Το 1988 υπήχθη στην δικαιοδοσία της "Ορθόδοξης Εκκλησίας της Αμερικής" (Μετροπόλια). Στις 13 Μαΐου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Απριλίου 2001 χειροτονήθηκε στο Ντάλας τιτουλάριος Επίσκοπος Βαλτιμόρης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βασιγκτώνος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Αμερικής και Καναδά Θεοδόσιος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Ντάλας και Νοτίου Αμερικής Δημήτριο, Φιλαδελφείας και Ανατολικής Πενσυλβανίας Γερμανό, Ντητρόιτ Ναθαναήλ και τον Επίσκοπο Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής Τύχωνα. Τον Ιούνιο του 2001 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Σίτκας. Στις 14 Νοεμβρίου 2001 εξελέγη Επίσκοπος Σίτκας, Άνκορεϊτζ και Αλάσκας. Στις 13 Μαΐου 2008 παύθηκε. Στις 24 Ιουνίου 2014 έγινε δεκτός στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία ως εφησυχάζων Επίσκοπος.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 29 Ιουλίου 2020.