Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως κύριος Νίκανδρος. (γεν. 1947).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Παλυβός γεννήθηκε στα Στύρα Καρυστίας Ευβοίας το 1947. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1974. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1969 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1970. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Πρωτοσύγκελος στη Μητρόπολη Καρυστίας (1970-1989), ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Πειραιώς (1989-2000) και ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Αυστραλίας (2000-2001). Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δορυλαίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Στις 3 Οκτωβρίου 2019 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως. Την ίδια ημέρα προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 03 Οκτωβρίου 2019.