Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ κυρός Θεοδόσιος. (1926-2001).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μητροφάνης Νικώνοβιτς Ντικούν γεννήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 1926 στο χωριό Τσέρνιτσα  της Επαρχίας Κορέτς του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας (στην Πολωνία τότε). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1955. Στις 25 Αυγούστου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ονήσιμο. Στις 28 Αυγούστου 1955 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 4 Σεπτεμβρίου 1955 Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βλαδίμης και Σουσδαλίας (1955-1958). Το 1958 διορίστηκε καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο της Βολυνίας. Το 1963 έλαβε το οφίκιο του Ηγουμένου. Το 1964 μετατέθηκε στο Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού, όπου σύντομα διορίστηκε βοηθός Διευθυντή και στις 21 Μαρτίου 1966 Διευθυντής. Την ίδια ημέρα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Απριλίου 1967 ο Αρχιμανδρίτης Θεοδόσιος Ντίκουν εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο έγινε στο Κίεβο στις 4 Ιουνίου 1967 στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο και τους Αρχιεπισκόπους Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Έδμοντον και Καναδά Παντελεήμονα, Ιρκούτσκ και Τσιτά Βενιαμίν, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Ιωσήφ, Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο και Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 εξελέγη Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1978 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 4 Οκτωβρίου 1979 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ αλλά λόγω της καταστάσεως της υγείας του δεν μπόρεσε να μεταβεί στο Βόλογδα. Έτσι στις 27 Δεκεμβρίου 1979 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Στις 19 Φεβρουαρίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ και στις 20 Μαρτίου 1990 Αρχιεπίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας. Τον Σεπτέμβριο του 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας και το 1992 για δεύτερη φορά Αρχιεπίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 17 Νοεμβρίου 1996 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στην Πολτάβα την 1 Οκτωβρίου 2001 συνεπεία εγκεφαλικού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.