Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ποτσαέβου κύριος Βλαδίμηρος. (γεν. 1959).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βιορέλ Λαζάροβιτς Μόροζ γεννήθηκε στο χωριό Μολοντίγια (Molodiia) της Επαρχίας Γκλιουμπόκαγιας (Hlyboka) του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας στις 15 Αυγούστου 1959. Στις 3 Ιανουαρίου 1983 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1984. Υπηρέτησε στη Λαύρα του Ποτσαέβου (1984-1991, 1992-1996) και στην Επισκοπή Τσερνοβικίου (1991-1992). Στις 7 Ιουλίου 1992 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1996 διορίστηκε Ηγούμενος της Λαύρας του Ποτσαέβου. Στις 3 Δεκεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποτσαέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου, διατηρώντας και τη θέση του Ηγουμένου της Λαύρας του Ποτσαέβου. Στις 9 Ιουλίου 2006 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 24 Μαρτίου 2012 σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 23 Ιουλίου 2020.