Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καζάν και Ταταρστάν κυρός Θεοφάνης. (1947-2020).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Ανδρέγεβιτς Ασουρκώφ γεννήθηκε στην κωμόπολη Δμήτριεφ (Dmitriyev) της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Κούρσκ στις 21 (ή στις 25) Μαΐου; 1947. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1972 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1976. Στις 19 Δεκεμβρίου 1973 εκάρη μοναχός στην Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1974 από τον Αρχιεπίσκοπο π. Καζάν Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1976 από τον Μητροπολίτη Τούλας Ιουβενάλιο. Από το 1977 μέχρι το 1982 υπηρέτησε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Από το 1982 μέχρι το 1984 παρέμεινε στην Ιερά Μονή του Σεργιέβου Ποσάντ και από το 1984 μέχρι το 1987 υπηρέτησε ως Γραμματέας της Επισκοπής Αργεντινής. Στις 9 Ιουνίου 1985 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1987 μέχρι το 1989 υπηρέτησε στο Τμήμα Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας, από το 1989 μέχρι το 1993 ως Έξαρχος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αλεξανδρείας, από το 1993 μέχρι το 1999 ως Αντιπρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας και από το 1999 μέχρι το 2000 ως αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 26 Νοεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Μαγαδάν και Σινεγκόρσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Μπρονίτσης Τύχωνα και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 7 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Σταυρουπόλεως και Βλαδικαυκάσου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2008 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε. Στις 13 Ιουλίου 2015 εξελέγη Μητροπολίτης Καζάν και Ταταρστάν. Προσβληθείς από κορωνοϊό εκοιμήθη στο Καζάν στις 20 Νοεμβρίου 2020 συνεπεία επιπλοκών της νόσου.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 20 Νοεμβρίου 2020.