Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μπούτσας κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Ρωμάνοβιτς Μπάσουκ γεννήθηκε στην κωμόπολη Μπελόγκοργε (Bilohiria) της ομώνυμης Επαρχίας  του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 14 Ιανουαρίου 1961. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1991. Στις 5 Ιανουαρίου 1986 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Μαρτίου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουλίου 1988 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο. Από το 1988 μέχρι το 1990 υπηρέτησε στην Πνευματική Αποστολή του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Το 1990 εντάχθηκε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονής Ντανίλωφ της Μόσχας. Το 1996 μετέβη στο Κίεβο και εντάχθηκε στην αδελφότητα της Λαύρας των σπηλαίων. Στις 13 Απριλίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιλικώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 10 Νοεμβρίου 2005 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σαργορόδου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βιννίτσης. Στις 10 Ιουνίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 27 Ιουλίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Ουμάν και Ζβενιγκορόδου. Στις 9 Ιουλίου 2011 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Ιανουαρίου 2016 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Μπούτσας, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 25 Ιουλίου 2020.