Ο Σεβασμιώτατοος Μητροπολίτης Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ κύριος Μητροφάνης. (γεν. 1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Γιούρτσουκ γεννήθηκε στο Μπελογκόργε (Bilohiria) της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας στις 19 Νοεμβρίου 1962. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Βαρσοβίας το 1993. Στις 21 Αυγούστου 1990 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Σεπτεμβρίου 1990 από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 16 Σεπτεμβρίου 1990. Το 1994 εντάχθηκε στην αδελφότητα της Λαύρας των σπηλαίων Κιέβου. Στις 23 Απριλίου 1995 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιουλίου 2000 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 9 Ιουλίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Μαΐου 2007 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου και στις 20 Ιουλίου 2012 Αρχιεπίσκοπος Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 16 Ιουλίου 2020.