Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αλεξανδρώβου και Γιουρέβου-Πόλσκη κύριος Ευστάθιος. (γεν. 1951).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ευγένιος Βλαδιμήροβιτς Ευδοκίμωφ γεννήθηκε στο χωριό Καλτάσι (Kaltasy) της ομώνυμης Επαρχίας της Αυτόνομης Δημοκρατίας της Μπασκιρίας της Ρωσίας την  1 Νοεμβρίου 1951. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1981. Στις 4 Δεκεμβρίου 1980 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου-Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1981 και Πρεσβύτερος στις 27 Μαρτίου 1982. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας και στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Στις 24 Απριλίου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 2000 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό των Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Τσιτά και Ζαβαϊκάλης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Πσκώβου και Βελίκε Λούκι Ευσέβιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 10 Οκτωβρίου 2009 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε "Τσιτά και Κρασνοκαμένσκ". Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρώβου και Γιουρέβου-Πόλσκη. Στις 14 Μαΐου 2018 συνταξιοδοτήθηκε.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 12 Ιουλίου 2020.