Ο πρώην Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας κύριος Διομήδης. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Τζιουμπάν γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου 1961 στην πόλη Κάντιεφκα (Kadiivka) του Νομού Λουγκάνσκ της Ουκρανίας. Στις 3 Ιουλίου 1987 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Ιουλίου 1987 από τον Μητροπολίτη Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετο και Πρεσβύτερος την 1 Σεπτεμβρίου 1991 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Β΄. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1989 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1993. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μαγαδάν. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας. Η απόφαση όμως ανακλήθηκε στις 28 Δεκεμβρίου 1993. Στις 21 Ιουλίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 2000 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Νοβοντεβίτσι της Μόσχας Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γούριεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα, Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας Ιγνάτιο και Βίντνογε Τύχωνα. Στις 27 Ιουνίου 2008 με απόφαση του Συμβουλίου των Επισκόπων του Πατριαρχείο Ρωσίας κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου της Επισκοπής Αναδίρ. Στις 6 Οκτωβρίου 2008 καθαιρέθηκε από την Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Ρωσίας.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 20 Ιουλίου 2020.