Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ κυρός Μιχαήλ. (1912-2000).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Νικολάγεβιτς Μουντγιούγκιν γεννήθηκε στις 12 Μαΐου 1912 στην Αγία Πετρούπολη. Στις 21 Σεπτεμβρίου 1958 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 28 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος στο Βόλογδα από τον Αρχιεπίσκοπο Βόλογδα και Τσερέποβετς Γαβριήλ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1964. Στις 8 Οκτωβρίου 1966 η Ιερά Σύνοδος τον εξέλεξε τιτουλάριο Επίσκοπο Τιχβίν και τον διόρισε Διευθυντή της Θεολογικής Ακαδημίας του Λένινγκραδ. Στις 31 Οκτωβρίου 1966 εκάρη μοναχός και στις 4 Νοεμβρίου 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Νοεμβρίου 1966 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ στο Λένινγκραδ Επίσκοπος. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Τασκένδης και Μέσης Ασίας Γαβριήλ, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Επισκόπους Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μελχισεδέκ, Δημητρώβου Φιλάρετο και Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 30 Ιουλίου 1968 εξελέγη Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Στις 2 Σεπτεμβρίου 1977 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Δεκεμβρίου 1979 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Στις 22 Φεβρουαρίου 1993 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Εκοιμήθη στην Αγία Πετρούπολη στις 28 Φεβρουαρίου 2000.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.