Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας κυρός Ιωάννης. (1954-2000).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Ιωάννης Ζαχαρίου γεννήθηκε στις 27 Ιουλίου 1954. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1986. Στις 16 Μαρτίου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νιτρίας. Στις 23 Σεπτεμβρίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε και στις 13 Ιανουαρίου 1998 Μητροπολίτης Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας. Εκοιμήθη στις 2 Οκτωβρίου 2000.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου 2018.