Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βίντνογε κύριος Τύχων. (γεν. 1956).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βλαδιμήροβιτς Νεντοσέκιν γεννήθηκε στις 14 Φεβρουαρίου 1956 στο Γιαροσλάβ. Το 1977 αποφοίτησε από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Μόσχας και το 1986 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 6 Ιανουαρίου 1990 εκάρη μοναχός και στις 7 Ιανουαρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 21 Οκτωβρίου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 18 Ιουνίου 1992 τοποθετήθηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Βίντνογε της Επισκοπής Μόσχας (Κρουτίτσης και Κολόμνας). Στις 10 Ιανουαρίου 1997 με απόφαση του Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβεναλίου τοποθετήθηκε Επόπτης Ιερών Μονών της Επισκοπής Μόσχας. Στις 25 Ιουλίου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1999 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βίντνογε, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο, Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Μπρονίτσης Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο, Κρασνογκόρσκ Σάββα και Ούγκλιτς Ιωσήφ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 16 Ιουνίου 2020.