Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας κύριος Ιωσήφ. (γεν. 1954).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Ανατόλιεβιτς Μπαλαμπάνωφ γεννήθηκε στις 31 Ιανουαρίου 1954 στην Κασίρα του Νομού Μόσχας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1978 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1980. Στις 5 Μαρτίου 1979 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νοβοντεβίτσι της Μόσχας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Μαρτίου 1979 από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο και Πρεσβύτερος στις 23 Απριλίου 1981 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Σερπουχώβου στην Επισκοπή Μόσχας (1983-1999). Στις 31 Ιανουαρίου 1999 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ούγκλιτς, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο,  Βολγογκράδ και Καμίσιν Γερμανό, Μοζάισκ Γρηγόριο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 7 Οκτωβρίου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Μπιρομπιτζάν και Κουλντούρσκη. Στις 3 Φεβρουαρίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Μαΐου 2015 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κουργάν και Μπελοζέρσκογε. Στις 24 Μαΐου 2015 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 30 Αυγούστου 2019 εξελέγη Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε. Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Μητροπολίτης Ουλάν Ουντέ και Μπουριατίας.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Αυγούστου 2020.