Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τούλας και Μπελιώβου κυρός Σεραπίων. (1933-1999).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Σεργκέγεβιτς Φαντέεφ γεννήθηκε στις 27 Μαΐου 1933 στη Μόσχα. Στις 27 Ιουνίου 1957 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 18 Ιουλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Ιωάννη. Στις 7 Απριλίου 1965 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄. Το 1962 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1966 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 5 Μαρτίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Σεραφείμ, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Δημητρώβου Φιλάρετο, Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο και τον Επίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Γεδεών. Στις 5 Αυγούστου 1974 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του αντιπροσώπου του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Στις 17 Απριλίου 1975 εξελέγη Επίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1979 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 24 Απριλίου 1980 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδίμης και Σουσδαλίας. Στις 12 Μαΐου 1987 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κισινιώβου και Μολδαβίας. Στις 13 Μαΐου 1987 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 6 Ιουλίου 1989 εξελέγη Μητροπολίτης Τούλας και Μπελιώβου. Εκοιμήθη στην Τούλας στις 19 Νοεμβρίου 1999 συνεπεία σακχαρώδους διαβήτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.