Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας κύριος Κύριλλος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βασίλιεβιτς Νακονέτσνη γεννήθηκε στις 15 Μαΐου 1961 στο χωριό Βερχνετσουσόβσκιε Γκορόντκι της Επαρχίας Τσουσόβοη (Chusovoy) του Νομού Πέρμης. Στις 25 Οκτωβρίου 1980 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στη Βλαδίμη στις 26 Οκτωβρίου 1980 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος πάλι στη Βλαδίμη στις 6 Μαΐου 1981 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 7 Απριλίου 1984 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος κοντά στον Μητροπολίτη Σεραπίωνα στις Επισκοπές Βλαδίμης (1984-1987), Κισινιώβου (1987-1989) και Τούλας (1989-1995). Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1986. Στις 15 Μαρτίου 1998 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Μπογορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Τούλας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Άλμα Άτα και Σεμιμπαλαντίνσκ Αλέξιο, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο και τους Επισκόπους Μπρονίτσης Τύχωνα, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μαξιμιλιανό, Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο και Κρασνογκόρσκ Σάββα. Στις 19 Ιουλίου 2000 εξελέγη Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου και στις 7 Οκτωβρίου 2002 μετατέθηκε στην Επισκοπή Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας. Στις 8 Οκτωβρίου 2011 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.