Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορυτσάς κύριος Ιωάννης. (γεν. 1956).
(Εκκλησία της Αλβανίας).

Ο κατά κόσμον Φατμίρ Πελούσι γεννήθηκε στα Τίρανα την 1 Ιανουαρίου 1956. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 1994 από τον Αρχιεπίσκοπο Τιράνων Αναστάσιο και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 1994. Στις 20 Ιουλίου 1998 στον Καθεδρικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Τιράνων χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κορυτσάς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας Αναστάσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλαδελφείας Μελίτωνα και Βερατίου Ιγνάτιο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.